OSTEOPATIA

To dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Osteopatia jest metodą, w której stawianie diagnozy oraz leczenie dysfunkcji narządu ruchu wykonywane jest rękoma terapeuty. Terapia osteopatyczna stawów, tkanek miękkich oraz nerwów wpływa na system nerwowo-mięśniowy i oddziałuje bezpośrednio na organizm oraz jego stan psychiczny.

W Europie osteopaci (potocznie nazywani kręgarzami) są dyplomowanymi terapeutami koncepcji osteopatycznej i nie posiadają uprawnień lekarza medycyny.

Osteopatia opiera się na szerokiej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej oraz dokładnej znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Filozofia osteopatii traktuje pacjenta całościowo i uznaje zależność pomiędzy jego ciałem, psychiką i umysłem, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Zakłada również, że organizm ludzki posiada naturalne zdolności do samoregeneracji, więc stymuluje procesy naprawcze organizmu.

Na terapię osteopatyczną składa się kilka elementów:

• diagnoza – wykrywa zaburzenia ruchomości, napięcia i konsystencji tkanek budujących układ kostno-mięśniowy oraz znajduje ich pierwotne przyczyny, badanie obejmuje szczegółowy wywiad, oględziny, palpację oraz testy ruchomości całego ciała (zakresy ruchów, napięcie, analiza postawy ciała), jeśli pacjent posiada dodatkowe badania w postaci zdjęcia RTG czy rezonansu magnetycznego to są one również analizowane, pacjent zakwalifikowany jest do terapii lub odesłany do innego specjalisty, w celu dodatkowej diagnostyki;
• technika terapeutyczna – po ustaleniu mechanizmów mogących uruchomić procesy samoleczenia, terapeuta stosuje odpowiednie, różnorodne i bezpieczne techniki manualne dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia chorego

wskazania do terapii :

• ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa (np. rwy, dyskopatie, zmiany degeneracyjne i zapalne stawów),
• funkcjonalne schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, krążenia i oddechowego,
• bóle, zawroty głowy oraz migreny,
• stany pourazowe i przeciążeniowe,
• urazy okołoporodowe u dzieci (zaburzenia rozwoju psychomotoryki),
• wady postawy,
• zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje, kłopoty z koncentracją,
• osłabienie odporności i sprawności,
• zastoje limfatyczne,
• inne (kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenia uszu, zapalenie zatok, napięcie i bóle w stawie żuchwowym).

Osteopatia a klasyczna fizjoterapia

W fizjoterapii swoje zasłużone miejsce zajmuje terapia manualna. Osteopatia jednak, jest czymś więcej niż terapią manualną i popularną rehabilitacją. To cała filozofia podejścia do pacjenta i jego problemów psychiczno-fizycznych oraz sztuka odpowiednio wytrenowanego zmysłu dotyku u terapeuty. Co więcej, osteopaci wykorzystują i mobilizują naturalne, wewnętrzne siły organizmu dla uzyskania zdrowia, a klasyczna medycyna wycina problem operacyjnie lub stosuje objawowo środki farmakologiczne. Terapia osteopatyczna pomaga uzyskać i utrzymać zdrowie, ale nie można myśleć, że wyleczy wszystko. Nie powinno się jej postrzegać jako alternatywy dla współczesnej medycyny lub fizjoterapii, gdyż czerpie z obu tych dziedzin. Może stanowić doskonałe uzupełnienie klasycznej opieki medycznej ale nie być dla niej konkurencją.

Zapraszamy na zabiegi do naszego osteopaty
Wojciecha Walczaka